Shadow Hunter – Croatia | Awards

SHADOW HUNTER - CROATIA ╡ SECTION A: SHADOWHUNTER

PSA Gold Medal:  Wolfgang Schweden (Germany) – Shadow and tree 1
Master of Light Gold medal:  Dario Riva (Italy) –  The girl with the black dog
Master of Light Silver medal:  Jiongxin Peng (New Zealand) – Late autumn
Master of Light Bronze medal:  Mehmet Gokyigit (Cyprus) – meet my shadow
Master of Light Gold Ribbon:  Klaus Reibl (Germany) – Shadow on the wall
Master of Light Silver Ribbon:  Mohammad Awadh (Kuwait) – Bird Reflection
Master of Light Bronze Ribbon:  Lai Sing Sham (Hong Kong) – ice skating 04
Master of Light Bronze Ribbon:  Mustafa Evirgen (Cyprus) – Shades
DIPA Gold medal:  Igor Debevec (Slovenia) – Ladder and shadow
DIPA Diploma:  Nikola Miljkovic (Serbia) – Phoenix
SALON Gold Medal:  Adrian Whear (Australia) – Lights
SALON Silver Medal:  Xingzhi Yan (China) – Woman in the mirror
SALON Bronze Medal:  Sladjana Radovanovic (Serbia) – Walk
Salon Ribbon:  Kym Houston (Australia) – That moment
Salon Ribbon:  Roberto Cella (Italy) – Francesca and the dom dom
Salon Ribbon:  Ole Suszkiewicz (Denmark) – Balance

SHADOW HUNTER - CROATIA ╡ SECTION B: LIFE OF MAN

PSA Gold Medal:  Sofi Aida  Sugiharto (Indonesia) – Rizal Purba3
Master of Light Gold medal:  Holger Buecker (Germany) – Fury in the Slaughterhouse Crowd
Master of Light Silver medal:  Antonio Semiglia (Italy) – ORGOSOLO
Master of Light Bronze medal:  Xingzhi Yan (China) – Old couple
Master of Light Gold Ribbon:  Christian Kieffer (Luxembourg) – George fighting cancer 1
Master of Light Silver Ribbon:  Shu Zhang (China) – Waving melody
Master of Light Bronze Ribbon:  Roberto Cella (Italy) – Madagascar gold miners 4
Master of Light Bronze Ribbon:  Sergey Agapov (Russia) – Masai real life
DIPA Gold medal:  Nining Perintis (Indonesia) – Hope The Dodol Is Sold Out
DIPA Diploma:  Zee Kek Heng (Singapore) – Porter
SALON Gold Medal:  Nikola Miljkovic (Serbia) – Olympic swimmer
SALON Silver Medal:  Adrian Whear (Australia) – Pull
SALON Bronze Medal:  Vitaliy Podgurchenko (Russia) – shepherdess01
Salon Ribbon:  Tomi Križaj (Slovenia) – WATER
Salon Ribbon:  Mehmet Gokyigit (Cyprus) – soap opera
Salon Ribbon:  Giovanni Sarrocco (Italy) – MUSICA

SHADOW HUNTER - CROATIA ╡ SECTION C: DECISIVE MOMENT

PSA Gold Medal:  Tina Dial (Australia) – Purple Disc
Master of Light Gold medal:  Ka Wai Li (Hong Kong) – ACTION
Master of Light Silver medal:  Steven Stavri (Cyprus) – THE FINAL FENCE
Master of Light Bronze medal:  Francis King (Canada) – Paralympic Hockey 1011
Master of Light Gold Ribbon:  Ajit Huilgol (India) – Tiger charging at sambar in water
Master of Light Silver Ribbon:  Barbara Schmidt (Germany) – Yamuna
Master of Light Bronze Ribbon:  Haikun Liang (China) – bumper
Master of Light Bronze Ribbon:  Chun Woo Lee (South Korea) – Demonstration of defeat
DIPA Diploma:  Vasilis Kazepidis (Greece) – Women Junior Water Polo 03
SALON Gold Medal:  Adrian Whear (Australia) – Fountain of Life
SALON Silver Medal:  Anatolie Poiata (Moldavia) – Antithesis
SALON Bronze Medal:  Goran Jordanski (Serbia) – Kick
Salon Ribbon:  Maria Adriani (Indonesia) – Tong Setan
Salon Ribbon:  Sebastian Kuczynski (Poland) – Big splash
Salon Ribbon:  Edward Wong (Hong Kong) – Taiwan_Fishing_143
DIPA Silver Medal:  Bob Chiu (USA) – The Ganges river in India31

SHADOW HUNTER - CROATIA ╡ SECTION D: PHOTO JOURNALISM

PSA Gold Medal:  Jinesh Prasad (India) – Catch me
Master of Light Gold medal:  Faisal Alloughani (Kuwait) – Insistency
Master of Light Silver medal:  Christian Kieffer (Luxembourg) – George fighting cancer 2
Master of Light Bronze medal:  Yeokkian Jenn Koh (Malaysia) – Safe
Master of Light Gold Ribbon:  Volker Meinberg (Germany) – Gerry Rodeo 11
Master of Light Silver Ribbon:  Ajit Huilgol (India) – Tired surgeon
Master of Light Bronze Ribbon:  Aris  Sanjaya (Indonesia) – Sprawling
Master of Light Bronze Ribbon:  Nenad Zivanovic (Serbia) – Father’s hug
DIPA Diploma:  Chun Woo Lee (South Korea) – Prayer meeting
SALON Gold Medal:  Edwin Ong Wee Kee (Malaysia) – Little Hope on Trash Mountain
SALON Silver Medal:  Jean Luc Legrand (Belgium) – Corrida 1 St Marie
SALON Bronze Medal:  Guy B Samoyault (France) – Dana Mathewson 3
Salon Ribbon:  Edo Iglic (Serbia) – Photographer on assignment
Salon Ribbon:  Kamelia Kusuma (Indonesia) – blind runner
Salon Ribbon:  Almando Reggio (Italy) – Ribbon 2
DIPA Silver Medal:  Lili  Yudiarta (Indonesia) – Buffalo racing 0021

SHADOW HUNTER - CROATIA ╡ SECTION E: PHOTO TRAVEL

PSA Gold Medal:  Ang Michael  Sidharta (Indonesia) – sheikh zayed the iconic mosque
Master of Light Gold medal:  Mehmet Gokyigit (Cyprus) – city of skyscrappers
Master of Light Silver medal:  Bekir Yesiltas (Turkey) – istiklal2
Master of Light Bronze medal:  Sergey Agapov (Russia) – Fishing village
Master of Light Gold Ribbon:  Yvonne Moule (Australia) – Opera House
Master of Light Silver Ribbon:  Leif Alveen (Denmark) – Great wall snow 036
Master of Light Bronze Ribbon:  Dario Riva (Italy) –  Rome the Vatican museums 2
Master of Light Bronze Ribbon:  Chiong Soon Tiong (Malaysia) – Neuschwanstein Castle
DIPA Diploma:  Christian Kieffer (Luxembourg) – La Habana street
SALON Gold Medal:  Mohammad Awadh (Kuwait) – Decorations
SALON Silver Medal:  Mustafa Evirgen (Cyprus) – Bedesten
SALON Bronze Medal:  Tomi Križaj (Slovenia) – SCULPTURES
Salon Ribbon:  Ajit Huilgol (India) – Elephants and Mt Kilimanjaro
Salon Ribbon:  Irine Wiguno (Indonesia) – Barong in the paddy field
Salon Ribbon:  Bob Chiu (USA) – In Amazon rainforest4
DIPA Bronze Medal:  Lili  Yudiarta (Indonesia) – Great Wall of China 001

SHADOW HUNTER - CROATIA ╡ SECTION F: PORTRAIT

PSA Gold Medal:  Nikola Miljkovic (Serbia) – Hollywood Beauty
Master of Light Gold medal:  Leif Alveen (Denmark) – Marin boy portrait
Master of Light Silver medal:  Ineke Sri Redjeki  Tanudjaja (Indonesia) – Papua boy
Master of Light Bronze medal:  Flora Rikin (Indonesia) – Man on the street 356
Master of Light Gold Ribbon:  Jiongxin Peng (New Zealand) – Stare into distance
Master of Light Silver Ribbon:  Seamus Byrne  (Ireland) – Flower beauty
Master of Light Bronze Ribbon:  Kym Houston (Australia) – Here for the job
Master of Light Bronze Ribbon:  D Agung Krisprimandoyo (Indonesia) – Nepalese Lady
DIPA Diploma:  Edo Iglic (Serbia) – Shocked 1
SALON Gold Medal:  Mehmet Gokyigit (Cyprus) – old and wise
SALON Silver Medal:  Shady Essam (Egypt) – THE FARMER ll
SALON Bronze Medal:  Biswajit Mukherjee (India) – THE FLOWER GIRL
Salon Ribbon:  Mainak Dey (India) – Posta Man 1
Salon Ribbon:  Marcia Marchetto (Brazil) – Radio girl
Salon Ribbon:  Sergey Agapov (Russia) – XENIA 3
DIPA Bronze Medal:  Vitaliy Podgurchenko (Russia) – Anna

SHADOW HUNTER - CROATIA ╡ SECTION G: NUDE

PSA Gold Medal:  Seamus Byrne  (Ireland) – Nude with chair 2
Master of Light Gold medal:  Zorian Lishchynsky (Ukraine) – Girl with bamboo
Master of Light Silver medal:  Barbara Schmidt (Germany) – bent
Master of Light Bronze medal:  Hans Justin (Indonesia) – Identity
Master of Light Gold Ribbon:  Manel Puigcerver (Spain) – Dali’s Christ was a woman
Master of Light Silver Ribbon:  D Agung Krisprimandoyo (Indonesia) – home from paddy fields
Master of Light Bronze Ribbon:  Antonio Semiglia (Italy) – IL VELO
Master of Light Bronze Ribbon:  Mehmet Gokyigit (Cyprus) – body skills
DIPA Diploma:  Voon Wah Wong (Hong Kong) – Angelica 03
SALON Gold Medal:  Shenghua Yang (China) – Soul of stone
SALON Silver Medal:  Kevin Bacher (USA) – Rest and upheaval
SALON Bronze Medal:  Vitaliy Podgurchenko (Russia) – Dina
Salon Ribbon:  Wolfgang Schweden (Germany) – In the forest 1
Salon Ribbon:  Roy Gudem (Norway) – Concrete And Gold
Salon Ribbon:  Esther Epstein (Israel) – The mask 2
IAAP Gold Medal:  Ka Wai Li (Hong Kong) – HAPPY PAINTING

SHADOW HUNTER - CROATIA ╡ SECTION H: CHILD

PSA Gold Medal:  Nóra Skerlecz (Hungary) – The wonder girl
Master of Light Gold medal:  Mohammad Awadh (Kuwait) – Hope
Master of Light Silver medal:  Esther Epstein (Israel) – Through broken wall
Master of Light Bronze medal:  Tina Dial (Australia) – Elias
Master of Light Gold Ribbon:  Amani Alqahtani (Saudi Arabia) – Girl Jawaher Najjar
Master of Light Silver Ribbon:  Sergey Agapov (Russia) – Girl from Karo tribe 2
Master of Light Bronze Ribbon:  Lita Legowo (Indonesia) – Mona Lisa Smile
Master of Light Bronze Ribbon:  Voon Wah Wong (Hong Kong) – Carry baby 02
DIPA Diploma:  Chau Kei Checky Lam (Hong Kong) – Strive
SALON Gold Medal:  Duaa Abdulla (Saudi Arabia) – Materity2
SALON Silver Medal:  Ajar Setiadi (Indonesia) – Playing ball
SALON Bronze Medal:  Edwin Ong Wee Kee (Malaysia) – New generation
Salon Ribbon:  Nining Perintis (Indonesia) – Playing Mud With Buffalo
Salon Ribbon:  Sally Widjaja (Indonesia) – Having fun together
Salon Ribbon:  Yogesh Mokashi (India) – Dash to the river

SHADOW HUNTER - CROATIA ╡ SECTION I: GEOMETRY

PSA Gold Medal:  Adrian Whear (Australia) – Moo
Master of Light Gold medal:  Antonio Semiglia (Italy) – PALLONCINI
Master of Light Silver medal:  Jiongxin Peng (New Zealand) – Yellow building
Master of Light Bronze medal:  Anatolie Poiata (Moldavia) – Winter trees
Master of Light Gold Ribbon:  Zorian Lishchynsky (Ukraine) – 90°
Master of Light Silver Ribbon:  Klaus Reibl (Germany) – Colored
Master of Light Bronze Ribbon:  Mohammad Awadh (Kuwait) – The Castle
Master of Light Bronze Ribbon:  Birgit Pustelnik (Germany) – Cube Houses
DIPA Diploma:  Jiahong Zeng (USA) – Doors
SALON Gold Medal:  Joydeep Deb (India) – LIFE IN A WHEEL
SALON Silver Medal:  Voon Wah Wong (Hong Kong) – Bus parking lot
SALON Bronze Medal:  Igor Debevec (Slovenia) – Modern pyramid
Salon Ribbon:  Lai Sing Sham (Hong Kong) – circle stairs
Salon Ribbon:  Sebastian Kuczynski (Poland) – The line
Salon Ribbon:  Aris  Sanjaya (Indonesia) – Triangle 999

SHADOW HUNTER - CROATIA ╡ SECTION J: NATURE

PSA Gold Medal:  Flora Rikin (Indonesia) – Crossing time
Master of Light Gold medal:  Haikun Liang (China) – Fish dance
Master of Light Silver medal:  Chau Kei Checky Lam (Hong Kong) – Mandrill Look BackLizard Kiss
Master of Light Bronze medal:  Lili  Yudiarta (Indonesia) – Pemangsa jarak Jauh 712
Master of Light Gold Ribbon:  Sebastian Kuczynski (Poland) – Winter wood in Plawno
Master of Light Silver Ribbon:  Narayanaswamy K.M (India) – CHASING HERONS-3
Master of Light Bronze Ribbon:  Hans Justin (Indonesia) – Herculean Fighter
Master of Light Bronze Ribbon:  Chun Woo Lee (South Korea) – Puffin Caught Prey 07
DIPA Diploma:  Aris  Sanjaya (Indonesia) – Right on target 408
SALON Gold Medal:  Mrinal Sen (India) – Buzzard in Action
SALON Silver Medal:  Triono Adisuroso (Indonesia) – A deadly strike
SALON Bronze Medal:  Im Kai Leong (Macau) – Wildebeest Migration
Salon Ribbon:  Sofi Aida  Sugiharto (Indonesia) – Do not run away
Salon Ribbon:  Mustafa Evirgen (Cyprus) – All together
Salon Ribbon:  Nining Perintis (Indonesia) – Cookeina Tricholoma

SHADOW HUNTER - CROATIA ╡ SECTION K: OPEN COLOUR

PSA Gold Medal:  Adrian Whear (Australia) – Heat
Master of Light Gold medal:  Nikola Miljkovic (Serbia) – Dream
Master of Light Silver medal:  Flora Rikin (Indonesia) – Regale with Cello 892
Master of Light Bronze medal:  Ineke Sri Redjeki  Tanudjaja (Indonesia) – Reflection
Master of Light Gold Ribbon:  Pandula Bandara (Sri Lanka) – Into The Church
Master of Light Silver Ribbon:  Lita Legowo (Indonesia) – Half light beauty
Master of Light Bronze Ribbon:  Ang Michael  Sidharta (Indonesia) – shipwreck
Master of Light Bronze Ribbon:  Amani Alqahtani (Saudi Arabia) – Knight
DIPA Diploma:  Faisal Alloughani (Kuwait) – winning
SALON Gold Medal:  Ole Suszkiewicz (Denmark) – Stormy
SALON Silver Medal:  Seamus Byrne  (Ireland) – The Dancer
SALON Bronze Medal:  Liviu Pascalau (Romania) – Gaze from the depths
Salon Ribbon:  Ka Wai Li (Hong Kong) – CHARMING
Salon Ribbon:  Charles Shepherd (England) – Feathered 3
Salon Ribbon:  Mustafa Evirgen (Cyprus) – Hard Way

SHADOW HUNTER - CROATIA ╡ SECTION L: OPEN MONOCHROME

PSA Gold Medal:  Nining Perintis (Indonesia) – Cirahong Light Relief
Master of Light Gold medal:  Giovanni Sarrocco (Italy) – CERCO UN POSTO
Master of Light Silver medal:  Bekir Yesiltas (Turkey) – Sancaktarprayersdoor
Master of Light Bronze medal:  Kevin Bacher (USA) – Form
Master of Light Gold Ribbon:  Sally Widjaja (Indonesia) – Desperate
Master of Light Silver Ribbon:  Lita Legowo (Indonesia) – In the zone
Master of Light Bronze Ribbon:  Ian English (Australia) – Trotter Training
Master of Light Bronze Ribbon:  Ka Wai Li (Hong Kong) – CHARM
DIPA Diploma:  Kamelia Kusuma (Indonesia) – charlie chaplin
SALON Gold Medal:  Shu Zhang (China) – The beauty of labor
SALON Silver Medal:  Rubby Adhisuria (Indonesia) – Daydreaming
SALON Bronze Medal:  Ang Michael  Sidharta (Indonesia) – ballerina in action
Salon Ribbon:  Klaus Reibl (Germany) – Tomcat
Salon Ribbon:  Duaa Abdulla (Saudi Arabia) – Waiting
Salon Ribbon:  Christian Kieffer (Luxembourg) – Marc Mossong 13

Special Awards

 

 


Master of Light Golden badge for best work according Master of Light standards:

Igor Debevec – Slovenia, for

Fiat