Shadow Hunter – Malta | Awards

SHADOW HUNTER - MALTA ╡ SECTION A: SHADOWHUNTER

PSA Gold Medal:  Jiongxin Peng (New Zealand) – Late autumn
Master of Light Gold Medal:  Nikola Miljkovic (Serbia) – Phoenix
Master of Light Silver Medal:  Jose Maria Martin (Spain) – Rider
Master of Light Bronze Medal:  Manel Puigcerver (Spain) – Glaciar valley
Master of Light Gold Ribbon:  Mustafa Evirgen (Cyprus) – Darkside
Master of Light Silver Ribbon:  Dario Riva (Italy) –  The girl with the black dog
Master of Light Bronze Ribbon:  Igor Debevec (Slovenia) – Ladder and shadow
Master of Light Bronze Ribbon:  Flora Rikin (Indonesia) – Journey at Sahara Desert
DIPA Gold Medal:  Cheung Andy (Hong Kong) – pass knowledge
DIPA Diploma:  David Bray (England) – We Could Be Heroes
SALON Gold Medal:  Joydeep Deb (India) – Specks of shadow
SALON Silver Medal:  Wolfgang Schweden (Germany) – Shadow and tree 1
SALON Bronze Medal:  Adrian Whear (Australia) – Lights
Salon Ribbon:  Klaus Reibl (Germany) – Shadow on the wall
Salon Ribbon:  Ole Suszkiewicz (Denmark) – 3 Runners
Salon Ribbon:  Yichi Wang (China) – Infinite space

SHADOW HUNTER - MALTA ╡ SECTION B: LIFE OF MAN

PSA Gold Medal:  Xingzhi Yan (China) – Old couple
Master of Light Gold Medal:  Ole Suszkiewicz (Denmark) – Last Place
Master of Light Silver Medal:  Yichi Wang (China) – No resistance in the wind and snow
Master of Light Bronze Medal:  Mainak Dey (India) – Porter of Kolkata
Master of Light Gold Ribbon:  Jiahong Zeng (USA) – Rest in Tea Time
Master of Light Silver Ribbon:  Mrinal Sen (India) – Labours at work
Master of Light Bronze Ribbon:  Oleg Kutskiy (Ukraine) – On the breakthrough
Master of Light Bronze Ribbon:  Goran Jordanski (Serbia) – Pauza od zivota
DIPA Gold Medal:  Mehmet Gokyigit (Cyprus) – soap opera
DIPA Diploma:  Edo Iglic (Serbia) – Men know why!
SALON Gold Medal:  Christian Kieffer (Luxembourg) – George fighting cancer 1
SALON Silver Medal:  Evi  Herlyna (Indonesia) – Two Hand Not Enough
SALON Bronze Medal:  Chau Kei Checky Lam (Hong Kong) – Fire Sparking
Salon Ribbon:  Haikun Liang (China) – Ancient wine making 4
Salon Ribbon:  Mery Binglie (Indonesia) – Gembala kambing 122
Salon Ribbon:  Flora Rikin (Indonesia) – Full  Capacity

SHADOW HUNTER - MALTA ╡ SECTION C: DECISIVE MOMENT

PSA Gold Medal:  Tina Dial (Australia) – Purple Disc
Master of Light Gold Medal:  Maria Adriani (Indonesia) – Tong Setan
Master of Light Silver Medal:  Bob Chiu (USA) – The Ganges river in India31
Master of Light Bronze Medal:  Francis King (Canada) – Paralympic Hockey 1011
Master of Light Gold Ribbon:  Bekir Yesiltas (Turkey) – holifestupwoman
Master of Light Silver Ribbon:  Ka Wai Li (Hong Kong) – ACTION
Master of Light Bronze Ribbon:  Kamelia Kusuma (Indonesia) – ooops
Master of Light Bronze Ribbon:  Barbara Schmidt (Germany) – Bishwa Ijtema 02
DIPA Diploma: Roberto Cella (Italy) – Anhinga with fish
SALON Gold Medal:  Mustafa Evirgen (Cyprus) – Catch Him
SALON Silver Medal:  Aris  Sanjaya (Indonesia) – Moment
SALON Bronze Medal:  Adrian Whear (Australia) – Mind the gap
Salon Ribbon:  Mahendra Putra  Lim (Indonesia) – Where is the ball?
Salon Ribbon:  Robin Luo (Canada) – Flying Kiss
Salon Ribbon:  Almando Reggio (Italy) – Ribbon 12
DIPA Silver Medal:  Chun Woo Lee (South Korea) – A festival scene

SHADOW HUNTER - MALTA ╡ SECTION D: PHOTO JOURNALISM

PSA Gold Medal:  Faisal Alloughani (Kuwait) – Insistency
Master of Light Gold Medal:  Mainak Dey (India) – Monk Hanging run in Chorok Fair
Master of Light Silver Medal:  Xingzhi Yan (China) – Be laid to rest 1
Master of Light Bronze Medal:  Aris  Sanjaya (Indonesia) – Sprawling
Master of Light Gold Ribbon:  Joydeep Deb (India) – PENANCE 3
Master of Light Silver Ribbon:  Edwin Ong Wee Kee (Malaysia) – Little Hope on Trash Mountain
Master of Light Bronze Ribbon:  Marcia Marchetto (Brazil) – Througt the glass
Master of Light Bronze Ribbon:  Jean Luc Legrand (Belgium) – Fin des 3 tours
DIPA Diploma:  Ajit Huilgol (India) – Tired surgeon
SALON Gold Medal:  Ang Michael  Sidharta (Indonesia) – long jump
SALON Silver Medal:  Yeokkian Jenn Koh (Malaysia) – Safe
SALON Bronze Medal:  Vasilis Kazepidis (Greece) – The rescue 05
Salon Ribbon:  Christian Kieffer (Luxembourg) – Horeca Demo 30
Salon Ribbon:  Guy B Samoyault (France) – Dana Mathewson 3
Salon Ribbon:  Igor Debevec (Slovenia) – Revolution 6
DIPA Silver Medal:  Oleg Kutskiy (Ukraine) – Shipwreck 1

SHADOW HUNTER - MALTA ╡ SECTION E: PHOTO TRAVEL

PSA Gold Medal:  Mohammad Awadh (Kuwait) – Decorations
Master of Light Gold Medal:  Chiong Soon Tiong (Malaysia) – Ponte Dell Accademia
Master of Light Silver Medal:  Chun Woo Lee (South Korea) – A train to home 02
Master of Light Bronze Medal:  Jose Diez De Los Rios Lopez (Spain) – KUKUSRUCHOS
Master of Light Gold Ribbon:  Shenghua Yang (China) – Smile
Master of Light Silver Ribbon:  Jiangchuan Tong (China) – Louis lake
Master of Light Bronze Ribbon:  Pandula Bandara (Sri Lanka) – Blue Cave
Master of Light Bronze Ribbon:  Antonio Semiglia (Italy) – TENTAZIONI
DIPA Diploma:  Kamelia Kusuma (Indonesia) – burj khalifa
SALON Gold Medal:  Jinesh Prasad (India) – Kodiyal Pallakki Utsava
SALON Silver Medal:  Evi  Herlyna (Indonesia) – Beutiful of Singapore
SALON Bronze Medal:  Bob Chiu (USA) – The wailing wall13
Salon Ribbon:  David Bray (England) – Evening Reine Cliche
Salon Ribbon:  Ajit Huilgol (India) – Elephants and Mt Kilimanjaro
Salon Ribbon:  Mustafa Evirgen (Cyprus) – Bedesten
DIPA Bronze Medal:  Anatolie Poiata (Moldova) – Jury

SHADOW HUNTER - MALTA ╡ SECTION F: PORTRAIT

PSA Gold Medal:  Sergey Agapov (Russia) – XENIA 3
Master of Light Gold Medal:  Andrew Swinfield (Australia) – Gabriel
Master of Light Silver Medal:  Flora Rikin (Indonesia) – Ready to fight 454
Master of Light Bronze Medal:  Jinesh Prasad (India) – Indian bride
Master of Light Gold Ribbon:  Seamus Byrne  (Ireland) – The model
Master of Light Silver Ribbon:  Mehmet Gokyigit (Cyprus) – eye witness
Master of Light Bronze Ribbon:  Dario Riva (Italy) –  The baker 1
Master of Light Bronze Ribbon:  Marcia Marchetto (Brazil) – Radio girl
DIPA Diploma:  Mohammad Awadh (Kuwait) – Old
SALON Gold Medal:  Wolfgang Schweden (Germany) – Attractive 1
SALON Silver Medal:  Nikola Miljkovic (Serbia) – Hollywood Beauty
SALON Bronze Medal:  Jean Luc Legrand (Belgium) – Portrait de Charlotte sage
Salon Ribbon:  Kym Houston (Australia) – Deep in thought
Salon Ribbon:  Goran Jordanski (Serbia) – Blue-eyed
Salon Ribbon:  Ajar Setiadi (Indonesia) – The Royal Emperor
DIPA Bronze Medal:  Mainak Dey (India) – Playing with the Goat

SHADOW HUNTER - MALTA ╡ SECTION G: NUDE

PSA Gold Medal:  Pandula Bandara (Sri Lanka) – Smooth
Master of Light Gold Medal:  Barbara Schmidt (Germany) – bent
Master of Light Silver Medal:  Nikola Miljkovic (Serbia) – Mermaid
Master of Light Bronze Medal:  Kevin Bacher (USA) – Rest and upheaval
Master of Light Gold Ribbon:  Vitaliy Podgurchenko (Russia) – Oxana04
Master of Light Silver Ribbon:  Seamus Byrne  (Ireland) – Cold steel
Master of Light Bronze Ribbon:  Esther Epstein (Israel) – Freedom
Master of Light Bronze Ribbon:  Francis King (Canada) – Man On The Wall
DIPA Diploma:  Flora Rikin (Indonesia) – My precious treasure  945
SALON Gold Medal:  Zorian Lishchynsky (Ukraine) – Her thoughts
SALON Silver Medal:  Aris  Sanjaya (Indonesia) – Depression
SALON Bronze Medal:  Prasad Indulkar (India) – curves of nature
Salon Ribbon:  Edward Wong (Hong Kong) – Nude Yoga070
Salon Ribbon:  Virginijus Zalensas (Lithuania) – Dream
Salon Ribbon:  D Agung Krisprimandoyo (Indonesia) – home from paddy fields
IAAP Gold Medal:  Manel Puigcerver (Spain) – Adapted to the environment

SHADOW HUNTER - MALTA ╡ SECTION H: CHILD

PSA Gold Medal:  Mustafa Evirgen (Cyprus) – Frames
Master of Light Gold Medal:  Kym Houston (Australia) – Two Faces
Master of Light Silver Medal:  Irine Wiguno (Indonesia) – Childhood memory
Master of Light Bronze Medal:  Mainak Dey (India) – Friendship of Life
Master of Light Gold Ribbon:  Klaus Reibl (Germany) – Bubbles
Master of Light Silver Ribbon:  Mohammad Awadh (Kuwait) – The Grand Mosque
Master of Light Bronze Ribbon:  Pandula Bandara (Sri Lanka) – Enjoying the Water
Master of Light Bronze Ribbon:  Dario Riva (Italy) –   Generations
DIPA Diploma:  Jinesh Prasad (India) – Long neck Karena
SALON Gold Medal:  Cindy Agustiningsih  Budiono (Indonesia) – Don’t be afraid, I’m with you
SALON Silver Medal:  Sergey Agapov (Russia) – Girl from Karo tribe 2
SALON Bronze Medal:  Jose Diez De Los Rios Lopez (Spain) – LECTURA EN EL HUERTO
Salon Ribbon:  Haikun Liang (China) – Little helper
Salon Ribbon:  Erwin Gucci (Indonesia) – playing paper bird
Salon Ribbon:  Mehmet Gokyigit (Cyprus) – my car

SHADOW HUNTER - MALTA ╡ SECTION I: GEOMETRY

PSA Gold Medal:  Adrian Whear (Australia) – Moo
Master of Light Gold Medal:  Joydeep Deb (India) – LIFE IN A WHEEL
Master of Light Silver Medal:  Aris  Sanjaya (Indonesia) – Triangle 999
Master of Light Bronze Medal:  Zorian Lishchynsky (Ukraine) – 90°
Master of Light Gold Ribbon:  Voon Wah Wong (Hong Kong) – Bus parking lot
Master of Light Silver Ribbon:  Klaus Reibl (Germany) – Janubio
Master of Light Bronze Ribbon:  Nenad Zivanovic (Serbia) – Gentleman 3
Master of Light Bronze Ribbon:  Antonio Semiglia (Italy) – PALLONCINI
DIPA Diploma:  Mehmet Gokyigit (Cyprus) – platform
SALON Gold Medal:  Amadeu Martinez (Brazil) – Framed colors
SALON Silver Medal:  Ang Michael  Sidharta (Indonesia) – the cleaner
SALON Bronze Medal:  Anitha Mysore (India) – Dutch houses
Salon Ribbon:  Leif Alveen (Denmark) – Jet between buildings
Salon Ribbon:  Chiong Soon Tiong (Malaysia) – KRANHAUS
Salon Ribbon:  Ka Wai Li (Hong Kong) – INTERMAEDIATE

SHADOW HUNTER - MALTA ╡ SECTION J: NATURE

PSA Gold Medal:  Gunther Riehle (Germany) – mini emps 14
Master of Light Gold Medal:  Hans Justin (Indonesia) – Herculean Fighter
Master of Light Silver Medal:  Flora Rikin (Indonesia) – Crossing time
Master of Light Bronze Medal:  Ang Michael  Sidharta (Indonesia) – lunch time
Master of Light Gold Ribbon:  Flora Rikin (Indonesia) – Snail and Flower
Master of Light Silver Ribbon:  Mery Binglie (Indonesia) – Catch you 964
Master of Light Bronze Ribbon:  Venisiana Dharmayanthi (Indonesia) – Bypassed
Master of Light Bronze Ribbon:  Mrinal Sen (India) – The Curious Marmot
DIPA Diploma:  Volker Meinberg (Germany) – Port Lockroy 12
SALON Gold Medal:  Triono Adisuroso (Indonesia) – A deadly strike
SALON Silver Medal:  Irine Wiguno (Indonesia) – Feeding Daddy
SALON Bronze Medal:  Im Kai Leong (Macau) – Competition 2
Salon Ribbon:  Ka Wai Li (Hong Kong) – FORWARD
Salon Ribbon:  Kevin Bacher (USA) – Death Valley farewell
Salon Ribbon:  Esther Epstein (Israel) – Bears family

SHADOW HUNTER - MALTA ╡ SECTION K: OPEN COLOUR

PSA Gold Medal:  Chiong Soon Tiong (Malaysia) – Malakiri Beach Milkyway Sumba
Master of Light Gold Medal:  Nikola Miljkovic (Serbia) – Dream
Master of Light Silver Medal:  Triono Adisuroso (Indonesia) – Good Bye
Master of Light Bronze Medal:  Ineke Sri Redjeki  Tanudjaja (Indonesia) – Reflection
Master of Light Gold Ribbon:  Pandula Bandara (Sri Lanka) – Into The Church
Master of Light Silver Ribbon:  Klaus Reibl (Germany) – Trio
Master of Light Bronze Ribbon:  Nenad Zivanovic (Serbia) – Diagonal 2
Master of Light Bronze Ribbon:  Ka Wai Li (Hong Kong) – CHARMING
DIPA Diploma:  Francis Nicoll (Belgium) – Iggy Pop 5
SALON Gold Medal:  Adrian Whear (Australia) – Yellow Pointer
SALON Silver Medal:  Florentino Molero Gutierrez (Spain) – Paycar rayada
SALON Bronze Medal:  Manel Puigcerver (Spain) – Passion
Salon Ribbon:  Seamus Byrne  (Ireland) – The shout
Salon Ribbon:  Roy Gudem (Norway) – Train Station
Salon Ribbon:  Im Kai Leong (Macau) – Snow Crane

SHADOW HUNTER - MALTA ╡ SECTION L: OPEN MONOCHROME

PSA Gold Medal:  Bekir Yesiltas (Turkey) – Sancaktarprayersdoor
Master of Light Gold Medal:  Ka Wai Li (Hong Kong) – CHARM
Master of Light Silver Medal:  Triono Adisuroso (Indonesia) – The back stripes
Master of Light Bronze Medal:  Robert Lie (Indonesia) – Frozen Face
Master of Light Gold Ribbon:  Dario Riva (Italy) –   Between light and shadow
Master of Light Silver Ribbon:  Charles Shepherd (England) – Rosa with Rolleicord Vb
Master of Light Bronze Ribbon:  Maciej Duczynski (Poland) – Preikestolen
Master of Light Bronze Ribbon:  Pandula Bandara (Sri Lanka) – Sisters 2
DIPA Diploma:  Guy B Samoyault (France) – Long jump handi woman 245
SALON Gold Medal:  Mustafa Evirgen (Cyprus) – Huzur
SALON Silver Medal:  Milan Gabaric (Serbia) – A nun
SALON Bronze Medal:  Florentino Molero Gutierrez (Spain) – Cuatro esquinitas
Salon Ribbon:  Adrian Whear (Australia) – Illusion
Salon Ribbon:  Jean Luc Legrand (Belgium) – Dos au mur de beton
Salon Ribbon:  Chau Kei Checky Lam (Hong Kong) – Higher than the Sky

Special Awards


Master of Light Golden badge for best work according Master of Light standards:

Oleg Kutskiy (Ukraine)

– Interesting holiday